Nichicon UFW1H102MHD
UFW1H102MHD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1H102MHD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UFW1H102MHD.pdf
Availability of UFW1H102MHD
QUANTITY
UFW1H102MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1H102MHD
Internal Part NumberEIS-UFW1H102MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1H102MHD
Related LinksUFW1H, UFW1H102MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1H102MHD Details Description
Related parts for UFW1H102MHD
IC AMP AUDIO PWR 2.2W AB 20TSSOP datasheet.pdf
LOCATOR PLATE COMPACT SOCKET .1" datasheet.pdf
POSITIONER M22520/2-23 datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-D, Dual Link 24 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1.25MM M HSG 34POS datasheet.pdf
RES 487K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf