Nichicon UFW1J100MDD1TA
UFW1J100MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UFW1J100MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UFW1J100MDD1TA.pdf
Availability of UFW1J100MDD1TA
QUANTITY
UFW1J100MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1J100MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UFW1J100MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesFW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1J100MDD1TA
Related LinksUFW1J10, UFW1J100MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1J100MDD1TA Details Description
Related parts for UFW1J100MDD1TA
CONN HEADER 32POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED/ORN-GRN WHT DIFF datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H datasheet.pdf