Nichicon UFW1J470MED
UFW1J470MED picture photo
Mfg. Part Number
UFW1J470MED
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UFW1J470MED.pdf
Availability of UFW1J470MED
QUANTITY
UFW1J470MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1J470MED
Internal Part NumberEIS-UFW1J470MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1J470MED
Related LinksUFW1J, UFW1J470MED Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1J470MED Details Description
Related parts for UFW1J470MED
RES SMD 237K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16H/MC16M/MDM16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN FPC TOP 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 357K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf