Nichicon UFW1V222MHD1TN
UFW1V222MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UFW1V222MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UFW1V222MHD1TN.pdf
Availability of UFW1V222MHD1TN
QUANTITY
UFW1V222MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1V222MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UFW1V222MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapacitors for Audio Applications
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1V222MHD1TN
Related LinksUFW1V22, UFW1V222MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1V222MHD1TN Details Description
Related parts for UFW1V222MHD1TN
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 681 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 80K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
FRICTION LATCH HDR DUAL RA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 80A SOT227 datasheet.pdf