Nichicon UFW1V470MDD1TD
UFW1V470MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1V470MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UFW1V470MDD1TD.pdf
Availability of UFW1V470MDD1TD
QUANTITY
UFW1V470MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1V470MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW1V470MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1V470MDD1TD
Related LinksUFW1V47, UFW1V470MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1V470MDD1TD Details Description
Related parts for UFW1V470MDD1TD
CONN PIN HEADER VERT 20POS datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.7A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOD 3-PH SWITCH 100A 1600V MTK datasheet.pdf