Nichicon UFW2A220MED1TA
UFW2A220MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UFW2A220MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UFW2A220MED1TA.pdf
Availability of UFW2A220MED1TA
QUANTITY
UFW2A220MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW2A220MED1TA
Internal Part NumberEIS-UFW2A220MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current120mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW2A220MED1TA
Related LinksUFW2A22, UFW2A220MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UFW2A220MED1TA Details Description
Related parts for UFW2A220MED1TA
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 620 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SL-SMT5.08/20/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
DIODE RECT 10A TO-220FP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 28AWG 100' datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/F LOW datasheet.pdf
5MM LENS SQUARE LP datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
2200UF 100V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf