Nichicon UFW2AR33MDD
UFW2AR33MDD picture photo
Mfg. Part Number
UFW2AR33MDD
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UFW2AR33MDD.pdf
Availability of UFW2AR33MDD
QUANTITY
UFW2AR33MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW2AR33MDD
Internal Part NumberEIS-UFW2AR33MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current7mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW2AR33MDD
Related LinksUFW2A, UFW2AR33MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW2AR33MDD Details Description
Related parts for UFW2AR33MDD
IDC CABLE - MDL36K/MC36F/X datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A W/O PEGS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 10MA 5VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2ROW VERT T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
BUTTED SEAM HIGH TEMP RING TONGU datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
BATT PACK 2.4V 2000MAH NIMH datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf