Vishay Semiconductor/Diodes Division UG15HTHE3/45
UG15HTHE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
UG15HTHE3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 500V 15A TO220AC
Datasheet Download
UG15HTHE3/45.pdf
Availability of UG15HTHE3/45
QUANTITY
UG15HTHE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of UG15HTHE3/45
Internal Part NumberEIS-UG15HTHE3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)500V
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.75V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr30µA @ 500V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UG15HTHE3/45
Related LinksUG15HT, UG15HTHE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UG15HTHE3/45 Details Description
Related parts for UG15HTHE3/45
FAN AXIAL 80X38MM 115/230VAC datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 3POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS R/A TIN 5MM datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE BEAD ARRAY 430 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf