Vishay Semiconductor/Diodes Division UGB18ACTHE3/45
UGB18ACTHE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
UGB18ACTHE3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO263AB
Datasheet Download
UGB18ACTHE3/45.pdf
Availability of UGB18ACTHE3/45
QUANTITY
UGB18ACTHE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of UGB18ACTHE3/45
Internal Part NumberEIS-UGB18ACTHE3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 9A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGB18ACTHE3/45
Related LinksUGB18AC, UGB18ACTHE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UGB18ACTHE3/45 Details Description
Related parts for UGB18ACTHE3/45
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST QD N-INV 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf