Nichicon UGB1H2R2KHM
UGB1H2R2KHM picture photo
Mfg. Part Number
UGB1H2R2KHM
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 10% 50V RADIAL
Datasheet Download
UGB1H2R2KHM.pdf
Availability of UGB1H2R2KHM
QUANTITY
UGB1H2R2KHM Order Process
Ship out your order
Specifications of UGB1H2R2KHM
Internal Part NumberEIS-UGB1H2R2KHM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGB
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current820mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGB1H2R2KHM
Related LinksUGB1H, UGB1H2R2KHM Datasheet, Nichicon Distributor
UGB1H2R2KHM Details Description
Related parts for UGB1H2R2KHM
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 50 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
JOYSTICK SERIES1 3AXIS 1 BUTTON datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
ANT YAGI VHF ECO 158-162.5MHZ datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 7.0" USB datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf