Vishay Semiconductor/Diodes Division UGE10CCT-E3/45
UGE10CCT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
UGE10CCT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE 10A 150V 20NS TO-220AB
Datasheet Download
UGE10CCT-E3/45.pdf
Availability of UGE10CCT-E3/45
QUANTITY
UGE10CCT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of UGE10CCT-E3/45
Internal Part NumberEIS-UGE10CCT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 150V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGE10CCT-E3/45
Related LinksUGE10CC, UGE10CCT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UGE10CCT-E3/45 Details Description
Related parts for UGE10CCT-E3/45
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 56POS .156 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
6P 4C RA XC RECEPT datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
BASE EXTRUSIONS 2M datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf