Vishay Semiconductor/Diodes Division UGF18ACT-E3/45
UGF18ACT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
UGF18ACT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 50V 18A ITO220AB
Datasheet Download
UGF18ACT-E3/45.pdf
Availability of UGF18ACT-E3/45
QUANTITY
UGF18ACT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of UGF18ACT-E3/45
Internal Part NumberEIS-UGF18ACT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 9A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 50V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGF18ACT-E3/45
Related LinksUGF18AC, UGF18ACT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UGF18ACT-E3/45 Details Description
Related parts for UGF18ACT-E3/45
CONN PLUG 37POS W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 2400UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC QUAD DIFF PECL RCVR GW 16SOIC datasheet.pdf
CABLE ASSY 36POS MDR-MDR PLUG 2M datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 12A DPAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 100C P 36" YEL FLOAT NI datasheet.pdf