Nichicon UHC0J101MDD
UHC0J101MDD picture photo
Mfg. Part Number
UHC0J101MDD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHC0J101MDD.pdf
Availability of UHC0J101MDD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHC0J101MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHC0J101MDD
Internal Part NumberEIS-UHC0J101MDD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHC
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current480mA
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHC0J101MDD
Related LinksUHC0J, UHC0J101MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UHC0J101MDD Details Description
Related parts for UHC0J101MDD
RES SMD 0.05 OHM 2% 1W 0815 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 2"X 36YD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONAN HDR datasheet.pdf
UPM EXPANDED RCPT ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf