Nichicon UHC0J221MED
UHC0J221MED picture photo
Mfg. Part Number
UHC0J221MED
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHC0J221MED.pdf
Availability of UHC0J221MED
QUANTITY
UHC0J221MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UHC0J221MED
Internal Part NumberEIS-UHC0J221MED
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current640mA
Impedance77 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHC0J221MED
Related LinksUHC0J, UHC0J221MED Datasheet, Nichicon Distributor
UHC0J221MED Details Description
Related parts for UHC0J221MED
RES ARRAY 2 RES 47 OHM 0302 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro B 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 7.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 28DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X0.5MM datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W T18 datasheet.pdf