Nichicon UHC0J470MDD
UHC0J470MDD picture photo
Mfg. Part Number
UHC0J470MDD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHC0J470MDD.pdf
Availability of UHC0J470MDD
QUANTITY
UHC0J470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHC0J470MDD
Internal Part NumberEIS-UHC0J470MDD
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance260 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHC0J470MDD
Related LinksUHC0J, UHC0J470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UHC0J470MDD Details Description
Related parts for UHC0J470MDD
FIXED IND 55UH 560MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC DVR CURRENT SENSE 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 20A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 31MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 1.42K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC ACCEL Z-AXIS 5G 16SOIC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 25POS HL LOW P datasheet.pdf