Nichicon UHD0J332MHD
UHD0J332MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD0J332MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHD0J332MHD.pdf
Availability of UHD0J332MHD
QUANTITY
UHD0J332MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD0J332MHD
Internal Part NumberEIS-UHD0J332MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD0J332MHD
Related LinksUHD0J, UHD0J332MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD0J332MHD Details Description
Related parts for UHD0J332MHD
JUMPER-H1502TR/A2015Y/H1502TR 10 datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.100 6 POS datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 10NS 48TQFP datasheet.pdf
16MM SS ROBUST SWITCH datasheet.pdf
SMS STRAIN RELIEF HOOD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO213AB datasheet.pdf