Nichicon UHD0J332MHD1TO
UHD0J332MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UHD0J332MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHD0J332MHD1TO.pdf
Availability of UHD0J332MHD1TO
QUANTITY
UHD0J332MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD0J332MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UHD0J332MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.888A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD0J332MHD1TO
Related LinksUHD0J33, UHD0J332MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UHD0J332MHD1TO Details Description
Related parts for UHD0J332MHD1TO
DIODE MODULE 1.2KV 90A datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 84.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 1A 120VAC datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf