Nichicon UHD0J821MPD
UHD0J821MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHD0J821MPD
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHD0J821MPD.pdf
Availability of UHD0J821MPD
QUANTITY
UHD0J821MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD0J821MPD
Internal Part NumberEIS-UHD0J821MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current995mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD0J821MPD
Related LinksUHD0J, UHD0J821MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD0J821MPD Details Description
Related parts for UHD0J821MPD
IC SUPERVISOR MPU 2.93V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 36POS datasheet.pdf
TANT CAP 3.3UF 35.0V 20% datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.22UF RADIAL datasheet.pdf