Nichicon UHD1A562MHD1TN
UHD1A562MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UHD1A562MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHD1A562MHD1TN.pdf
Availability of UHD1A562MHD1TN
QUANTITY
UHD1A562MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1A562MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UHD1A562MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.768A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1A562MHD1TN
Related LinksUHD1A56, UHD1A562MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1A562MHD1TN Details Description
Related parts for UHD1A562MHD1TN
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.2NS 256FPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 508MA 430 MOHM datasheet.pdf