Nichicon UHD1C121MED1TD
UHD1C121MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C121MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C121MED1TD.pdf
Availability of UHD1C121MED1TD
QUANTITY
UHD1C121MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C121MED1TD
Internal Part NumberEIS-UHD1C121MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current283.5mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C121MED1TD
Related LinksUHD1C12, UHD1C121MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C121MED1TD Details Description
Related parts for UHD1C121MED1TD
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf