Nichicon UHD1C392MHD
UHD1C392MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1C392MHD
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHD1C392MHD.pdf
Availability of UHD1C392MHD
QUANTITY
UHD1C392MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1C392MHD
Internal Part NumberEIS-UHD1C392MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.46A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1C392MHD
Related LinksUHD1C, UHD1C392MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1C392MHD Details Description
Related parts for UHD1C392MHD
IC CLK PLL SYNC 25-400MHZ 32LQFP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 3V 8-MSOP datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 365K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 5.2A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 48V datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM datasheet.pdf
IC FPGA 233 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf