Nichicon UHD1E101MED1TD
UHD1E101MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1E101MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHD1E101MED1TD.pdf
Availability of UHD1E101MED1TD
QUANTITY
UHD1E101MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1E101MED1TD
Internal Part NumberEIS-UHD1E101MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current283.5mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1E101MED1TD
Related LinksUHD1E10, UHD1E101MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1E101MED1TD Details Description
Related parts for UHD1E101MED1TD
CABLE LVD 13XDSUB 68HP 3.25M datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TFLEX 5150,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.4A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf