Nichicon UHD1E470MDD
UHD1E470MDD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1E470MDD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHD1E470MDD.pdf
Availability of UHD1E470MDD
QUANTITY
UHD1E470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1E470MDD
Internal Part NumberEIS-UHD1E470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1E470MDD
Related LinksUHD1E, UHD1E470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1E470MDD Details Description
Related parts for UHD1E470MDD
TRANS NPN DARL 30V 0.5A SOT-89 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
PICKING SENSOR NPN 1.2M 12-24VDC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf