Nichicon UHD1H101MPD1TD
UHD1H101MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1H101MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHD1H101MPD1TD.pdf
Availability of UHD1H101MPD1TD
QUANTITY
UHD1H101MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1H101MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHD1H101MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current506.8mA
Impedance74 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1H101MPD1TD
Related LinksUHD1H10, UHD1H101MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1H101MPD1TD Details Description
Related parts for UHD1H101MPD1TD
DIODE MODULE 400V 30A SOT227B datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD datasheet.pdf
18000UF 200V 76X219 85C ST datasheet.pdf
GT 14C 12#8 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CMOS 80 MHz Monolithic 256 x 24(18) Color Palette RAM-DACs IC datasheet.pdf