Nichicon UHD1H151MPD
UHD1H151MPD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1H151MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHD1H151MPD.pdf
Availability of UHD1H151MPD
QUANTITY
UHD1H151MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1H151MPD
Internal Part NumberEIS-UHD1H151MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current979mA
Impedance61 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1H151MPD
Related LinksUHD1H, UHD1H151MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1H151MPD Details Description
Related parts for UHD1H151MPD
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 60A 300V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OR CTRLR LOAD SHARE 16MSOP datasheet.pdf
BOX STAINLESS STEEL 30"L X 20"W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf