Nichicon UHD1H471MHD
UHD1H471MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1H471MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHD1H471MHD.pdf
Availability of UHD1H471MHD
QUANTITY
UHD1H471MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1H471MHD
Internal Part NumberEIS-UHD1H471MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.05A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1H471MHD
Related LinksUHD1H, UHD1H471MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1H471MHD Details Description
Related parts for UHD1H471MHD
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 datasheet.pdf
0.100" HDR TH datasheet.pdf
WIRELESS PANEL MNT MONITOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
AMPL KIT GROMM 25P MDP308G-25S2 datasheet.pdf
TV 16C 16#16 SKT PLUG datasheet.pdf
33000UF 10V 35X25 datasheet.pdf