Nichicon UHD1V221MPD6TD
UHD1V221MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UHD1V221MPD6TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHD1V221MPD6TD.pdf
Availability of UHD1V221MPD6TD
QUANTITY
UHD1V221MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHD1V221MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UHD1V221MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current721mA
Impedance53 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHD1V221MPD6TD
Related LinksUHD1V22, UHD1V221MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHD1V221MPD6TD Details Description
Related parts for UHD1V221MPD6TD
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 2413 datasheet.pdf
IC GENERATOR ZD FREQ 56TSSOP datasheet.pdf
PREMOFLEX 152LGT TYPE A 11POS datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf