Murata Electronics North America UHE-15/2000-Q48N-C
UHE-15/2000-Q48N-C picture photo
Mfg. Part Number
UHE-15/2000-Q48N-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2A 15V T/H
Datasheet Download
UHE-15/2000-Q48N-C.pdf
Availability of UHE-15/2000-Q48N-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE-15/2000-Q48N-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE-15/2000-Q48N-C
Internal Part NumberEIS-UHE-15/2000-Q48N-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Oct/2014
Standard Package11
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUHE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OTP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90.5%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE-15/2000-Q48N-C
Related LinksUHE-15/20, UHE-15/2000-Q48N-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UHE-15/2000-Q48N-C Details Description
Related parts for UHE-15/2000-Q48N-C
IC INDCT LOAD DRVR INDUST SC74-6 datasheet.pdf
CONN ADAPT N PLUG TO RP-TNC JACK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 6.3V 1210 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT CTRNEUT 120V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf