Nichicon UHE0J122MPD6
UHE0J122MPD6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE0J122MPD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHE0J122MPD6.pdf
Availability of UHE0J122MPD6
QUANTITY
UHE0J122MPD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE0J122MPD6
Internal Part NumberEIS-UHE0J122MPD6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE0J122MPD6
Related LinksUHE0J1, UHE0J122MPD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE0J122MPD6 Details Description
Related parts for UHE0J122MPD6
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
VOLTMETER 200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 16K FLASH 40-DIP datasheet.pdf
ICL 6 OHM 20% 4A 15.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LNA GPS/GNSS 4WLP datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 6.5A POWERFLAT datasheet.pdf