Nichicon UHE0J183MHD
UHE0J183MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHE0J183MHD
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UHE0J183MHD.pdf
Availability of UHE0J183MHD
QUANTITY
UHE0J183MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE0J183MHD
Internal Part NumberEIS-UHE0J183MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.28A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE0J183MHD
Related LinksUHE0J, UHE0J183MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE0J183MHD Details Description
Related parts for UHE0J183MHD
KIT STARTER CYCLONE III EP3C25 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE STRT CMR 12M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 6CKT V-0 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 0.28A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf