Nichicon UHE1A101MDD1TA
UHE1A101MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHE1A101MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHE1A101MDD1TA.pdf
Availability of UHE1A101MDD1TA
QUANTITY
UHE1A101MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1A101MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UHE1A101MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current147mA
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1A101MDD1TA
Related LinksUHE1A10, UHE1A101MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1A101MDD1TA Details Description
Related parts for UHE1A101MDD1TA
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
WAFER SW 6P-2POS SHORTING datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
MOD INLET/MED FILTER 15A PNL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM21305 datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf