Nichicon UHE1A221MED1TD
UHE1A221MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1A221MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHE1A221MED1TD.pdf
Availability of UHE1A221MED1TD
QUANTITY
UHE1A221MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1A221MED1TD
Internal Part NumberEIS-UHE1A221MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current238mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1A221MED1TD
Related LinksUHE1A22, UHE1A221MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1A221MED1TD Details Description
Related parts for UHE1A221MED1TD
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 3A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
MF+ HCS VERT HDR DR 2CKT V-2 TIN datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
UL RATED CABLE TIE 50LB. 11.8" datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf