Nichicon UHE1A392MHT
UHE1A392MHT picture photo
Mfg. Part Number
UHE1A392MHT
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHE1A392MHT.pdf
Availability of UHE1A392MHT
QUANTITY
UHE1A392MHT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1A392MHT
Internal Part NumberEIS-UHE1A392MHT
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.12A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1A392MHT
Related LinksUHE1A, UHE1A392MHT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1A392MHT Details Description
Related parts for UHE1A392MHT
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.5W DO204AL datasheet.pdf