Nichicon UHE1A392MHT6
UHE1A392MHT6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1A392MHT6
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHE1A392MHT6.pdf
Availability of UHE1A392MHT6
QUANTITY
UHE1A392MHT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1A392MHT6
Internal Part NumberEIS-UHE1A392MHT6
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.024A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1A392MHT6
Related LinksUHE1A3, UHE1A392MHT6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1A392MHT6 Details Description
Related parts for UHE1A392MHT6
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ4 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 940MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 4POS MALE datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 28.8VC SOT23 datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN DRAIN 5SO datasheet.pdf
POT 500 OHM 100W WIREWOUND LIN datasheet.pdf