Nichicon UHE1A562MHD6TN
UHE1A562MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UHE1A562MHD6TN
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UHE1A562MHD6TN.pdf
Availability of UHE1A562MHD6TN
QUANTITY
UHE1A562MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1A562MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UHE1A562MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.344A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1A562MHD6TN
Related LinksUHE1A56, UHE1A562MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1A562MHD6TN Details Description
Related parts for UHE1A562MHD6TN
CONN RECEPT RT ANG 50POS PCB datasheet.pdf
IDC CABLE - APR16A/AE16G/APR16A datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 25POS .100 TIN datasheet.pdf
TIMER INTVL 2H-72H 115VAC PANEL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 1.000GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ22 23 OLIV datasheet.pdf
100V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf