Nichicon UHE1C331MPD1TA
UHE1C331MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C331MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C331MPD1TA.pdf
Availability of UHE1C331MPD1TA
QUANTITY
UHE1C331MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C331MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UHE1C331MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current448mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C331MPD1TA
Related LinksUHE1C33, UHE1C331MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C331MPD1TA Details Description
Related parts for UHE1C331MPD1TA
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR DAC081S101 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE10 M32 datasheet.pdf
CAP CER 15UF 6.3V 10% X5R 1206 datasheet.pdf
TV 10C 10#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
33UF 250V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf