Nichicon UHE1C332MHT
UHE1C332MHT picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C332MHT
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C332MHT.pdf
Availability of UHE1C332MHT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1C332MHT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C332MHT
Internal Part NumberEIS-UHE1C332MHT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.88A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C332MHT
Related LinksUHE1C, UHE1C332MHT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C332MHT Details Description
Related parts for UHE1C332MHT
CONN RECEPT 10POS MALE DIP datasheet.pdf
SW ROLLER PLUNGER SPDT 3' 240V datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
LED RED DIFF 4X2MM RECT T/H datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 70A 175W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf