Nichicon UHE1C392MHD
UHE1C392MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C392MHD
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C392MHD.pdf
Availability of UHE1C392MHD
QUANTITY
UHE1C392MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C392MHD
Internal Part NumberEIS-UHE1C392MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package100
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.68A
Impedance17 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C392MHD
Related LinksUHE1C, UHE1C392MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C392MHD Details Description
Related parts for UHE1C392MHD
IC DAC 16BIT BUFF V-OUT SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 3.0V 5TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 6MM datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BATT ZINC 1.4V BUTTON 7.9MM 8PK datasheet.pdf
CONN HOUSING CRIMP 5POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK R/A 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf