Nichicon UHE1C681MPD1TD
UHE1C681MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C681MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C681MPD1TD.pdf
Availability of UHE1C681MPD1TD
QUANTITY
UHE1C681MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C681MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHE1C681MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current787.5mA
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C681MPD1TD
Related LinksUHE1C68, UHE1C681MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C681MPD1TD Details Description
Related parts for UHE1C681MPD1TD
IC BUFF/CONVERTER HEX 16DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.2A SMV datasheet.pdf