Nichicon UHE1C682MHD
UHE1C682MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1C682MHD
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHE1C682MHD.pdf
Availability of UHE1C682MHD
QUANTITY
UHE1C682MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1C682MHD
Internal Part NumberEIS-UHE1C682MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.08A
Impedance13 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1C682MHD
Related LinksUHE1C, UHE1C682MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1C682MHD Details Description
Related parts for UHE1C682MHD
IC MONITOR RESET 3.06V SOT23 TR datasheet.pdf
IC SRAM 2KBIT 100KHZ 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 3POS SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL 2WIRE SER 8-UMAX datasheet.pdf
IC OP AMP SGL W/SD SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 20W D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 12A TO-220FP datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf