Nichicon UHE1E331MPD1TA
UHE1E331MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHE1E331MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHE1E331MPD1TA.pdf
Availability of UHE1E331MPD1TA
QUANTITY
UHE1E331MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1E331MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UHE1E331MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current588mA
Impedance87 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1E331MPD1TA
Related LinksUHE1E33, UHE1E331MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1E331MPD1TA Details Description
Related parts for UHE1E331MPD1TA
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 RW SN/PB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 412 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf