Nichicon UHE1E392MHD
UHE1E392MHD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1E392MHD
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHE1E392MHD.pdf
Availability of UHE1E392MHD
QUANTITY
UHE1E392MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1E392MHD
Internal Part NumberEIS-UHE1E392MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUHE Series Aluminum Electrolytic Capacitor
Standard Package50
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.61A
Impedance15 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1E392MHD
Related LinksUHE1E, UHE1E392MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1E392MHD Details Description
Related parts for UHE1E392MHD
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V DPAK datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP-IN NAT 8.0" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC COUNTER 4-BIT SYNC 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/34/180F 1.5 BK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf