Nichicon UHE1E472MHT6
UHE1E472MHT6 picture photo
Mfg. Part Number
UHE1E472MHT6
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UHE1E472MHT6.pdf
Availability of UHE1E472MHT6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1E472MHT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1E472MHT6
Internal Part NumberEIS-UHE1E472MHT6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.22A
Impedance14 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1E472MHT6
Related LinksUHE1E4, UHE1E472MHT6 Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1E472MHT6 Details Description
Related parts for UHE1E472MHT6
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 35W D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 9CKT BEIGE datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 11.7V 600MW DO220AA datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED COB 42W 5905LM 28MM SQ SMD datasheet.pdf
CONN NANOSIM CARD PUSH EJECT datasheet.pdf
RED METAL, PROJECTED LGHT datasheet.pdf
RES .08 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf