Nichicon UHE1H181MPT
UHE1H181MPT picture photo
Mfg. Part Number
UHE1H181MPT
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHE1H181MPT.pdf
Availability of UHE1H181MPT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1H181MPT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1H181MPT
Internal Part NumberEIS-UHE1H181MPT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current637mA
Impedance91 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1H181MPT
Related LinksUHE1H, UHE1H181MPT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1H181MPT Details Description
Related parts for UHE1H181MPT
BATTERY PACK NICAD 2.4V 700MAH datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 14UF 20% 125V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4 POS MALE-WIRE 10M datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP CER 30PF 7.5KV AXIAL datasheet.pdf