Nichicon UHE1H271MPD1TD
UHE1H271MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UHE1H271MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UHE1H271MPD1TD.pdf
Availability of UHE1H271MPD1TD
QUANTITY
UHE1H271MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1H271MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UHE1H271MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current854mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1H271MPD1TD
Related LinksUHE1H27, UHE1H271MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1H271MPD1TD Details Description
Related parts for UHE1H271MPD1TD
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1.6MM datasheet.pdf
PIN FOR FLOATING STRIPPER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
IC SRAM 8K X 8 5.0V 28-SOP datasheet.pdf
INSERTION MACHINE P300 datasheet.pdf
BCH-508H- 4 BK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NPO 0402 datasheet.pdf