Nichicon UHE1V151MPT
UHE1V151MPT picture photo
Mfg. Part Number
UHE1V151MPT
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHE1V151MPT.pdf
Availability of UHE1V151MPT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1V151MPT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1V151MPT
Internal Part NumberEIS-UHE1V151MPT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current448mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1V151MPT
Related LinksUHE1V, UHE1V151MPT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1V151MPT Details Description
Related parts for UHE1V151MPT
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 320POS .6MM 4ROW SMT datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2BIT BUS SW 8LLGA datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 250MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ULT FAST 1A 200V SOD123FL datasheet.pdf