Nichicon UHE1V151MPT
UHE1V151MPT picture photo
Mfg. Part Number
UHE1V151MPT
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHE1V151MPT.pdf
Availability of UHE1V151MPT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE1V151MPT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1V151MPT
Internal Part NumberEIS-UHE1V151MPT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current448mA
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1V151MPT
Related LinksUHE1V, UHE1V151MPT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1V151MPT Details Description
Related parts for UHE1V151MPT
IC PLL SYSTEM HP 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2400PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 1KW datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 3W 2512 WIDE datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf