Nichicon UHE1V681MHD3TN
UHE1V681MHD3TN picture photo
Mfg. Part Number
UHE1V681MHD3TN
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UHE1V681MHD3TN.pdf
Availability of UHE1V681MHD3TN
QUANTITY
UHE1V681MHD3TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE1V681MHD3TN
Internal Part NumberEIS-UHE1V681MHD3TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.455A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE1V681MHD3TN
Related LinksUHE1V68, UHE1V681MHD3TN Datasheet, Nichicon Distributor
UHE1V681MHD3TN Details Description
Related parts for UHE1V681MHD3TN
CHOKE COMMON MODE 1000.0UH PARAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WDUALOBE CONNECTOR datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 498K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 3A TO252 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf