Nichicon UHE2A6R8MDD1TA
UHE2A6R8MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UHE2A6R8MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UHE2A6R8MDD1TA.pdf
Availability of UHE2A6R8MDD1TA
QUANTITY
UHE2A6R8MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE2A6R8MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UHE2A6R8MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesHE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34.1mA
Impedance2.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE2A6R8MDD1TA
Related LinksUHE2A6R, UHE2A6R8MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UHE2A6R8MDD1TA Details Description
Related parts for UHE2A6R8MDD1TA
RES SMD 140 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AMP RF N-CHAN 25V 10MA TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 75V 340A V2 datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 299POS FEMALE GOLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 36A D1 datasheet.pdf
IC SAM MIFARE SAM AV1 8PLLCC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 75NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf