Nichicon UHE2A820MPT
UHE2A820MPT picture photo
Mfg. Part Number
UHE2A820MPT
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UHE2A820MPT.pdf
Availability of UHE2A820MPT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UHE2A820MPT Order Process
Ship out your order
Specifications of UHE2A820MPT
Internal Part NumberEIS-UHE2A820MPT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLPB Free Conversion 28/Aug/2006
Standard Package200
SeriesHE
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current518mA
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHE2A820MPT
Related LinksUHE2A, UHE2A820MPT Datasheet, Nichicon Distributor
UHE2A820MPT Details Description
Related parts for UHE2A820MPT
CONN HOUSING PAL 3POS 2MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NPO 0201 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 750VAC SCREW datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 1206 datasheet.pdf